Musica Viva Pragensis – koncert

Domů Fóra Koncerty a zajímavé akce Musica Viva Pragensis – koncert

Zvolené téma obsahuje celkem 0 odpovědi. Do diskuze (1 hlas) se naposledy zapojil uživatel  Lenka Hlubinková a poslední změna proběhla před 1 rok, 1 měsíc.

Prohlížíte 1 příspěvek (z 1 celkově)
 • Autor
  Příspěvky
 • #5427

  Lenka Hlubinková
  Klíčník

  Moderní program, kterým v říjnu 1968 nadchl soubor Musica Viva Pragensis publikum hudebního festivalu Donaueschingen, nyní znovu nastududoval soubor MoEns pod vedením Miroslava Pudláka a uvede jej v Praze na Hudební fakultě AMU.

  Čt, 28.06.2018 19:30
  HAMU – Hudební a taneční fakulta AMU

  Malostranské náměstí 13/258
  118 00 Praha 1

   

  V šedesátých letech minulého století došlo k uvolnění poměrů v komunistické východní Evropě. V Čechách se mluví o Pražském jaru. Toto období je známé pro boom umělecké tvorby, která dočasně nebyla cenzurována. Kromě filmů a literárních děl vznikala samozřejmě i díla hudební. Významným hráčem na hudební scéně této doby byl hudební soubor Musica Viva Pragensis. V roce 1967 se kolem souboru zformovala neoficiální skupina skladatelů, interpretů a muzikologů pod názvem Pražská skupina nové hudby. Soubor sehrál významnou roli v pražském hudebním životě 60. let a hostováním na evropských festivalech soudobé hudby napomáhal šířit českou soudobou tvorbu v zahraničí.

  Na festivalu Donaueschinger Musiktage v říjnu 1968 soubor i přes nepřízeň politických okolností odehrál svůj dlouho plánovaný koncert, na kterém měla premiéru díla českých autorů Ladislava Kupkoviče, Zbyňka Vostřáka, Rudolfa Komorouse, Vladimír Šrámka a Marka Kopelenta. Dále zde zazněl Ragtime Igora Stravinského.

  Jako výroční akci pořádá Goethe-Institut koncert se stejným programem v provedení hudebního souboru MoEns. Koncertu se zúčastní i Marek Kopelent, který se Zbyňkem Vostřákem soubor Musica Viva Pragensis v letech 1965-1973 vedl.

   

   

Prohlížíte 1 příspěvek (z 1 celkově)

Téma ‘Musica Viva Pragensis – koncert’ je pro vkládání nových příspěvků uzavřené.

Úvod > Témata > Musica Viva Pragensis – koncert